Loading...
uup@suup.pl 606 611 769 501 674 404 603 701 184

Wyrazy głębokiego i szczerego współczucia dla najbliższej rodziny prof. dr hab. n. med. Jana Wiesława Kochańskiego

Wyrazy głębokiego i szczerego współczucia dla najbliższej rodziny prof. dr hab. n. med. Jana Wiesława Kochańskiego

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko.” Ks. Jan Twardowski

Szanowni Państwo,
Członkowie UUP,

Dotarła do nas wiadomość, że odszedł dr hab. n. med. Jan Wiesław Kochański. Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy informację, że 20.07.2023 r. w wieku 90 lat zmarł dr hab. n. med. Jan Wiesław Kochański wybitny autorytet w dziedzinie Fizjoterapii i Balneoklimatologii, Organizacji Ochrony Zdrowia, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Balneologii i Fizjoterapii, wieloletni Dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Lądek – Długopole w Lądku-Zdroju.
Wspaniały organizator i zarządzający Przedsiębiorstwem Państwowym Lądek – Długopole, przyczynił się do uratowania i rewitalizacji wspaniałych obiektów architektury uzdrowiskowej w tym Zdroju Wojciech (Marienbad) w Lądku-Zdroju.
Od 1996 r. współpracował ze środowiskiem akademickim jako profesor uczelniany w tym m.in. w AWF we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu.
Dr hab. n. med. Jan Wiesław Kochański był autorem wielu publikacji z zakresu medycyny fizykalnej i lecznictwa uzdrowiskowego, balneoklimatologii oraz autorem książek i podręczników między innymi: „Uzdrowisko Lądek-Zdrój” (1971), „Walory lecznicze Lądka-Zdroju” (1993), „Kompendium balneoterapii” (2000), „Balneologia i hydroterapia” (2002), „Vademecum fizjoterapii” (2003), „Lecznictwo uzdrowiskowe” (2008), „Medycyna fizykalna” (2009) oraz w 2017 roku pod redakcją Ireny Ponikowskiej i Jana Wiesława Kochańskiego została wydana „Wielka księga balneologii, medycyny fizykalnej i uzdrowiskowej”, które jest obecnie pozycją numer jeden dla lekarzy balneologów i specjalistów z medycyny fizykalnej.
Wiesław, bo tak miałem honor i zaszczyt do Niego się zwracać – jako kolegi z branży uzdrowiskowej, był Wspaniałym człowiekiem, nauczycielem, ujmującym i pomocnym kolegą, zawsze pozytywnie myślący, uśmiechnięty. Doświadczony przez życie, ponieważ w 1954 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa za działalność wywrotową przeciwko PRL, relegowany z uczelni a następnie wcielony wyrokiem do Batalionów Pracy Korpusu Górniczego. Pomimo tego ukończył medycynę, uzyskał swoją ciężką pracą tytuły naukowe oraz wydał wiele publikacji naukowych z dziedziny medycyny, pozostając skromnym ale Wybitnym autorytetem dla nas, którzy mieliśmy szczęście Jego poznać i współpracować z nim.
Wyrazy głębokiego i szczerego współczucia dla najbliższej rodziny prof. dr hab. n. med. Jana Wiesława Kochańskiego

Członkowie SUUP

Galeria
Załączniki
facebook