Loading...
uup@suup.pl 606 611 769 501 674 404 603 701 184

XXV -lecie stacji dializ w Uzdrowisku Wysowa S.A.

XXV -lecie stacji dializ w Uzdrowisku Wysowa S.A.

1 października 2018 roku w Wysowej-Zdroju odbędą się obchody XXV-lecia powstania pierwszej w Polsce stacji dializ w warunkach uzdrowiskowych. Obecnie w Szpitalu uzdrowiskowym „Beskid” prowadzona jest jedyna w Polsce stacja dializ , gdzie w jednym budynku, bez konieczności przemieszczania się, wykonywane są procedury dializ oraz zabiegi fizjoterapeutyczne z jednoczesnym zapewnieniem noclegów i wyżywienia.
Dzięki zaangażowaniu prof. Franciszka Kokota wybitnej postaci w polskiej i światowej nefrologii, który niegdyś zachwycił się Wysową-Zdrój, w 1972 roku w Szpitalu Uzdrowiskowym „Beskid” został utworzony Ośrodek Badawczy Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
Natomiast w 1993 roku została wykonana pierwsza hemodializa w warunkach uzdrowiskowych. Od tego czasu z procedury hemodializy w Wysowej-Zdroju skorzystało już ponad 6690 osób.
W 2016 roku oddział dializ został gruntownie wyremontowany. Nowoczesna infrastruktura gwarantuje najwyższe standardy, a wszystkie materiały używane do procedur dializacyjnych są jednorazowe. Obecnie działa 7 stanowiskowy Oddział Hemodializy oraz prowadzona jest dializa otrzewnowa. Dla komfortu pacjentów każde stanowisko zostało wyposażone w indywidualny odbiornik TV.
Wysowa-Zdrój to miejsce, w którym udało się połączyć zdobycze współczesnej medycyny z możliwościami niefarmakologicznego leczenia uzdrowiskowego, gdzie opiekę zapewniają specjaliści nefrolodzy i balneolodzy oraz doświadczony personel medyczny.
Procedury dializ są bezpłatne (finansowana w całości przez NFZ)
W obchodach XXV-lecia wezmą udział m.in. konsultacji wojewódzcy w dziedzinie nefrologii, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, osoby związane w powstaniem stacji dializ oraz obecnie współpracujące z Uzdrowiskiem Wysowa S.A., a także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i regionalnego.

Galeria
Załączniki
facebook